Ssanie kciuka: Kciuki w górę czy kciuki w dół?

Nigdy nie zapomnę tych pobudek w środku nocy, które próbują uspokoić mojego małego chłopca. Niestety, to było przed wzięciem Cara Babies miał niesamowite kursy online.

Pewnej nocy, usłyszałem znajomy płacz i wylazłem z łóżka, ale zanim dotarłem do jego łóżeczka, płacz po prostu ustał! Sprawdziłam monitor i nie mogłam uwierzyć własnym oczom... znalazł swój kciuk! Ulżyło mi ponad miarę, że znalazł sposób na łatwe uspokojenie się w nocy i danie nam obu tak bardzo potrzebnego odpoczynku. Ale wtedy zmartwienie się pojawiło: "Czy moje dziecko będzie ssać swój kciuk do gimnazjum? Ile będzie kosztował aparat na zęby? Czy to opóźni jego przemówienie? Czy mogę dać mojemu dziecku własną terapię mowy?"

Jako patolog mowy matki i dziecka, słyszałem pod słońcem każdą opinię dotyczącą ssania kciuka. Jak jedna mama boi się dnia, w którym jej dziecko znajdzie kciuk (bo już czeka na przyszłą terapię mowy i rachunki ortodontyczne), inna mama robi szczęśliwy taniec, gdy jej dziecko znajdzie kciuk o 2 rano.

Prawda jest taka, że ssanie kciuka ma zarówno za, jak i przeciw, i nie ma potrzeby martwić się jeszcze o złamanie tego nawyku. Dzieci rodzą się z potrzebą ssania. Jak mówi Cara na swoim blogu o smoczku, nieodżywcze ssanie ma wiele zalet! Ssanie jest naturalnym odruchem, który daje niemowlętom i maluchom poczucie bezpieczeństwa. Ponieważ nie-odżywcze ssanie uwalnia endorfiny, ma działanie uspokajające, może zmniejszyć stres i, powiedzmy to sobie szczerze, jest uroczy.

Chcę dać ci spokój jako patolog mowy i mama kciuka. Nie przejmuj się ssaniem kciuka przez dziecko... YET. Wiele dzieci zatrzyma się na własną rękę, czy to przed wpływem rówieśników, czy po prostu wyrosną z nawyku.

Jeśli jednak jesteś mamą taką jak ja z prawie 4 letnim kciukiem, to czas na plan. W wieku około 4 lat, bardzo ważne jest, aby przestać ssać kciuk, aby uniknąć długoterminowych konsekwencji.

Więc kiedy przyjdzie czas na eliminację ssania kciuków, przestań kręcić kciukami i zrób plan eliminacji. Oto kilka ważnych rzeczy do uwzględnienia:

1. Ustal z dzieckiem jasne cele. Zacznij od małych celów i spraw, aby były one osiągalne. (Na przykład: nie będę ssał kciuka w samochodzie.)

2. Najpierw należy pracować nad wyeliminowaniem ssania kciuka podczas przebudzenia. Następnie należy dążyć do wyeliminowania ssania kciuka w czasie snu i podczas snu.

3. Unikaj skołowania dziecka do ssania kciuka.

4. Konsekwentnie przypominaj dziecku w delikatny i pełen miłości sposób, aby usunęło kciuk z buzi. ("Oops. Widzę ten kciuk. Wyjmijmy go.")

5. Chwalić dziecko za to, że nie ssało kciuka. ("Robisz niesamowite. Jestem z ciebie taka dumna.")

6. Rozważ możliwość zaoferowania dziecku zachęty w postaci naklejki lub żetonowej karty.

7. Zaoferuj zastępstwo. (Przykład - Jeśli Twój maluch często ssie kciuk w samochodzie, spróbuj zaoferować książkę z ćwiczeniami lub małą zabawkę, aby ręce były zajęte).

8. Użyj narzędzia, aby pomóc im się zatrzymać (w razie potrzeby):

  • Kontroluj go kremem (Naturalny, ale smakuje jak chrupek)
  • Nipit Hand Stopper
  • Kciuki w górę Brązowa Księga Niedźwiedzia
  • Taśma cyfrowa

Dobrą zasadą jest, aby zacząć eliminować takie zachowanie w czasie, gdy dziecko kończy 4 lata. Badania wykazują, że długotrwałe lub częste nawyki ustne (np. ssanie kciuka/palca i używanie smoczka) mogą negatywnie wpływać na rozwój mowy i języka dziecka. Jeśli masz trudności z pomaganiem dziecku w zaprzestaniu ssania lub jeśli uważasz, że nawyki ustne dziecka spowodowały opóźnienie mowy lub języka, Siostry Mowa mogą pomóc! Naszą misją w Speech Sisters jest wzmocnienie pozycji rodziców. Siostry są w stanie pomóc w dokonaniu zmian w zdolności mowy i języka dziecka, a my możemy dać Ci narzędzia, których potrzebujesz.

Ale jeśli twoje dziecko ostatnio zaczęło ssać kciuk, nie daj się przestraszyć! Pamiętaj, że ssanie kciuka ma wiele zalet i może być dokładnie tym, czego potrzebuje w tym czasie rozwoju. Pozwól swojemu maluchowi mieć ten komfort i wracaj spać!