​ Jakie łóżeczko dziecięce wybrać dla malucha?

Dzieci spędzają wiele czasu w łóżeczku – tam śpią, się bawią i oddają skokom pełnym energii, jakby testowali wytrzymałość mebelka na zamówienie producenta. Co jest istotne przy wyborze łożeczka? Podpowiadamy!

Łóżeczka dziecięce różnią się ceną (od około 120 złotych do kilku tysięcy), wyglądem (oprócz tradycyjnych dostępne są także modele przypominające królewskie łoża) oraz wyposażeniem. Niektóre posiadają opuszczane boki, inne można zdemontować szczebelki, jeszcze inne mają kółka (z hamulcem) lub mechanizmy kołyszące, dzięki którym pełnią rolę kołyski.

Spotkać można łóżeczka z szufladami lub bez (szuflady czasem są zabezpieczone przed kurzem za pomocą pokrywki). Niektóre meble mają ciekawe dodatki, takie jak nakładki na barierkach, przydatne, gdy dziecko ma ząbkować i próbuje obgryzać ramy łóżeczka. Przed zakupem łożeczka na czas przed narodzinami dziecka, warto rozważyć typ mebla, jego funkcje, przeznaczenie i cenę oraz 5 ważnych i praktycznych cech.

Najpopularniejsze typy łożeczek dziecięcych

Łóżeczka można podzielić na kilka głównych rodzajów. To modele, które cieszą się największym uznaniem i są najczęściej wybierane przez rodziców. Przyjrzyjmy się, co charakteryzuje te typy i jakie mają ceny.

Tradycyjne drewniane łożeczka

Klasyczne rozwiązania zawsze sprawdzają się doskonale. Tak samo jest i w przypadku łożeczek. Tradycyjne łożeczka są wykonane z naturalnych lub bezpiecznych materiałów, pasują do każdego wystroju dziecięcego pokoju, są wytrzymałe i praktyczne. Szczebelki są od lat uważane za atut - są przewiewne, sprzyjają prawidłowemu wzrostowi dziecka, maluch potrafi się podnieść, chwycić za nie. Dzięki nim widzimy, co dzieje się za nimi, co nasze dziecko robi. Współcześnie, w obliczu doniesień o niebezpiecznych wypadkach, warto zdawać sobie sprawę, że między szczebelkami może się zaklinować dziecko, dlatego należy zachować ostrożność.

Dlatego też dobre drewniane łożeczko powinno mieć zabezpieczenia:

  • - zaokrąglone krawędzie,
  • - właściwą odległość między szczebelkami,
  • - brak wystających elementów montażu,
  • - być pokryte farbą bezpieczną dla dzieci,
  • - warto, aby posiadało nakładki na okres ząbkowania,
  • - lub było wykonane z drewna o właściwościach antybakteryjnych.

Szczebelki mogą mieć różny kształt, mogą być zaokrąglone lub bardziej prostokątne. Jednak najważniejsze to właściwe odstępy między nimi oraz brak ostrych krawędzi. Odstępy nie powinny przekraczać 6 cm ani być mniejsze niż 2,5 cm. Boki łożeczka powinny mieć co najmniej 60 cm wysokości, a przy najwyższym poziomie co najmniej 30 cm. Konstrukcja nie powinna być zbyt delikatna, ani zbyt lekka, by nie trząść się i nie skrzypieć – takie dźwięki mogą obudzić i zakłócić spokojny sen dziecka. Aktywne niemowlę może szybko zniszczyć łożeczko o zbyt słabej konstrukcji.

Na rynku dostępne są także tradycyjne łożeczka z dodatkami, takimi jak szuflady lub przyścienne przewijaki. To zazwyczaj korzystne rozwiązania oszczędzające miejsce i pieniądze.

Sprawdź także: Jaki wózek dla dziecka wybrać? Dowiedz się więcej na https://pampersowo.pl/a,slrj.

Łóżeczka turystyczne

Oczywiście, łożeczko turystyczne jest przeznaczone głównie do podróży. Musi być więc składane, lekkie i łatwe do przenoszenia. Jednak niezwykle ważna jest również jakość materiałów, z których zostało wykonane oraz jego trwałość, a także wyposażenie w regulację wysokości i mechanizmy kołyszące ułatwiające zasypianie malucha.

Im niższa jakość materiałów i wykończenia, tym krócej posłuży łożeczko, zwłaszcza gdy dziecko zacznie być aktywne i ruchliwe. Są rodzice, którzy (szczególnie przy drugim dziecku) decydują się na zakup łożeczka turystycznego i dobierają do niego standardowy materac.

Rozmiary łożeczek turystycznych dostępne są od tych malutkich, idealnych dla noworodków i młodszych niemowlaków, po modele przeznaczone dla nieco starszych dzieci.

Często dostępne opcje dodatkowe obejmują:

  • - kółka,
  • - dźwiękowe mechanizmy,
  • - oświetlenie,
  • - funkcję wibrowania,
  • - możliwość bujania.

Łóżeczko dziecięce

Łóżeczka przystawne

Łóżeczka przystawne można dokładnie przylegać lub przytwierdzać do łóżka rodziców. Zazwyczaj jedna strona jest opuszczana, co pozwala na utrzymanie malucha w zasięgu ręki. To wyjątkowo praktyczne rozwiązanie, szczególnie wtedy, gdy dziecko chce być blisko mamy i lepiej wtedy śpi. Jest także ułatwieniem dla mam karmiących piersią, ułatwiającym sen.

Mogą być wykonane z drewna lub materiału, przy czym są dostępne zarówno tradycyjne modele, jak i turystyczne. Istnieją także kołyski z tą funkcją. Ważne jest, aby podczas wyboru łożeczka sprawdzić regulację wysokości oraz dopasowanie do łóżka rodziców. Funkcja pochylenia górnej części materaca stanowi dodatkową zaletę. Niestety, tego rodzaju łożeczka zazwyczaj są droższe. Ich główną zaletą jest to, że maluch śpi oddzielnie, ale wciąż blisko mamy.

Ważne! Wielu ekspertów podkreśla, że choć spanie z dzieckiem w bezpiecznych warunkach może być korzystne, to może wpłynąć na późniejsze trudności z nauką samodzielnego spania. Warto przemyśleć, czy taka sytuacja jest dla nas najlepsza.

Kołyski

Kołyski to mniejsze łóżeczka z funkcją kołysania, stworzone przede wszystkim dla noworodków i młodszych niemowlaków. Ruchy kołysania pozwalają dziecku poczuć się jak w brzuchu matki. Rodzice mogą w ten sposób stworzyć maluszkowi warunki zbliżone do tych, jakie miał w ostatnim trymestrze ciąży. Specjaliści podkreślają korzystny wpływ tych ruchów na dziecko. Na rynku jest szeroki wybór różnych modeli kołyszek. Są także skierowane do dzieci, które mają problemy ze snem lub borykają się z kolkami.

Standardowy rozmiar kołyski to 90x40 cm. Gdy dziecko zaczyna rosnąć i stawać się bardziej ruchliwe, konieczne może być przeniesienie go do wyższego, bardziej stabilnego łożeczka.

Kosze Mojżesza

To rozwiązanie, które może częściowo zastąpić tradycyjne łożeczko. Na początku, ze względu na swoje niewielkie rozmiary, kosze te mogą pomieścić noworodki lub małe niemowlęta. Kosze Mojżesza mają owalny kształt i są wykonane z naturalnych materiałów, takich jak wiklina, lub z bezpiecznych tworzyw sztucznych. Mają wygodne uchwyty, co ułatwia ich przenoszenie. Istnieją także stojaki, które pozwalają przekształcić kosz w rodzaj kołyski. Pomimo zalet, kosze dla dzieci są dość drogie i ich okres użytkowania jest ograniczony.