Magnez dla dzieci- kiedy podawać i jak wybrać najlepszy?
Magnez to jeden z mikroelementów, który bierze udział w licznych procesach zachodzących w organizmie. Objawy niedoboru tego pierwiastka mogą być różnorodne i obejmują stany takie jak między innymi:
- - zwiększenie pobudliwości nerwowo-mięśniowej, co może skutkować np. drżeniem powiek
- - bolesne skurcze łydek
- - łamliwość paznokci
- - próchnica zębów
Dobowe dzienne zapotrzebowanie na magnez wynosi 300-400mg u dorosłych, natomiast u dzieci wartość ta jest zależna od wieku i płci a jej wartość wynosi :
- - 80mg dla dzieci w wieku 1-3 lat
- - 130mg dla dzieci w wieku 3-9 lat
- - 240-410mg dla chłopców w wieku 10-18 lat
- - 240-360mg dla dziewcząt w wieku 10-18 lat
Prawidłowa, dobrze zbilansowania dieta u dzieci może w pełni pokrywać dzienne zapotrzebowanie na magnez. Przypuszcza się, że niedobór magnezu może prowadzić nawet do depresji. Uważa się, że suplementacja magnezem może przynieść korzyści u wielu osób chorujących na choroby takie jak: miażdżyca, migrena, zespół metabolicznym, astma oskrzelowa, biegunka i wiele innych.
Kiedy powinniśmy myśleć o suplementacji magnezu u dzieci?
Generalnie zapotrzebowanie na magnez powinna pokrywać dobrze zbilansowana dieta. Wiele produktów spożywczych np. produkty zbożowe, rośliny strączkowe, orzechy, ziemniaki, banany, a nawet kakao i gorzka czekolada są dobrym źródłem tego pierwiastka. Jednakże pewne czynniki mogą sprzyjać niedoborom magnezu, które mogą się pojawić nawet mimo zbilansowanej diety. Są to stany takie jak okres intensywnego wzrostu i rozwoju, zaburzenia układu pokarmowego, okres zdrowienia po przebyciu choroby, a nawet stres i nadmierny wysiłek fizyczny. Niedobór magnezu może objawiać się u dzieci nadmiernym zmęczeniem, zwiększoną pobudliwością, czy też zaburzeniami koncentracji i problemami w nauce. W przypadku powyższych objawów warto zastanowić się nad wdrożeniem magnezu jako suplementu uzupełniającego dietę. Magnez jest wydalany przez nerki, dlatego istnieje możliwość przedawkowania go , szczególnie w przypadku współistniejącej choroby nerek. Biorąc to pod uwagę warto przed rozpoczęciem suplementacji tego pierwiastka skonsultować się z lekarzem. Nadmiar magnezu bowiem może zahamować wchłanianie wapnia z przewodu pokarmowego, co wtórnie skutkuje zaburzeniem kostnienia szkieletu, czy też nieprawidłową produkcją szkliwa zębowego.
Jaki preparat wybrać?
Na rynku dostępnych jest wiele preparatów zawierających magnez dla dzieci. Z prowadzonych dotychczas badań, że najlepszą biodostępność wykazuje magnez w postaci cytrynianu magnezu. Sole organiczne magnezu charakteryzują się natomiast bardzo małą wchłanialnością z przewodu pokarmowego i ich znaczna część ulega wydaleniu. Preparaty z magnezem są dostępne w różnych formach- są tabletki, po które najczęściej sięgają dorośli. Musujące saszetki świetnie sprawdzą się u starszych dzieci, a u tych najmłodszych najwygodniejsze w stosowaniu będą preparaty mające postać syropu.