Dlaczego inteligencja emocjonalna ma znaczenie

Dlaczego inteligencja emocjonalna ma znaczenie
Jeśli jesteś taki jak ja, to żyjesz w bardzo poznawczym świecie. Jeśli ktoś zadałby mi pytanie, takie jak to, co myślę o obecnym stanie rodzicielstwa, prawdopodobnie odpowiedziałbym na poziomie poznawczym. "Myślę, że dzisiejsze wychowywanie dzieci jest trudniejsze ze względu na ogromne tempo zmian, a osobista natura technologii komunikacyjnych utrudnia budowanie relacji....". A ja pójdę już sobie.  Nie często odpowiadam na poziomie emocjonalnym, jak na przykład: "Smutno mi, że wielu rodziców nie doświadcza tej samej wolności do rodziców, co poprzednie pokolenie".

Emocje są informacją
Jako rodzic Twoje emocje, jak również emocje Twojego dziecka dają Ci informacje, które kierują Twoimi zachowaniami rodzicielskimi. Twoja irytacja z powodu zachowania dziecka dostarcza ważnych informacji na temat charakteru i celu tego zachowania. Uczucia dziecka wyrażane fizycznie (opadające ramiona z powodu rozczarowania lub podskakujące z podniecenia) lub słownie ("Denerwuję się, że moja siostra nie chce się ze mną bawić") dostarczają wskazówek, jak należy sobie radzić w danej sytuacji.  Łatwo jest wyciągnąć wnioski z zachowania lub języka dzieci i jednocześnie ignorować ich reakcje emocjonalne.  Emocjonalnie inteligentne rodzicielstwo oznacza, że świadomie bierzemy w emocjonalnych wskazówkach, które dostarczają dzieci, jak również poznawczych i behawioralnych wskazówkach.

Emocje mają wpływ
Emocje mają ogromny wpływ osobisty i społeczny. W szczególności, emocje wpływają na dzieci w ten sposób:

  • Zatrzymanie, pamięć i nauka: Dziecko nie uczy się w próżni, wolne od swoich uczuć i nastrojów. Z doświadczenia z pierwszej ręki dowiesz się, że dziecko szczęśliwe i zadowolone jest bardziej skłonne do nauki niż to, które jest wzburzone, niespokojne lub przygnębione. Kiedy dzieci są przytłoczone emocjami, trudno jest myśleć prosto; pamięć i inne funkcje poznawcze zazwyczaj kierują się na południe, kiedy emocje, czy to przyjemne, czy nieprzyjemne, sięgają wysoko.
  • Podejmowanie decyzji i osąd: Czy kiedykolwiek wysłałeś maila w napadzie wściekłości, tylko po to, by później tego żałować? Jeśli tak, to doświadczasz, jak kiepski może być nasz osąd, kiedy nasze emocje stają się lepsze od nas. Refleksja i przemyślenia nad opcjami wychodzą przez okno, gdy jesteśmy pod przymusem emocjonalnym. Podobnie, dzieci podejmują złe decyzje, gdy są w stresie lub doświadczają skrajności emocji. Zdolność do panowania i regulowania tego, co czują, oznacza, że dzieci są w stanie podejmować lepsze, bardziej przemyślane decyzje.
  • Jakość relacji osobistych: Przyjaźnie, relacje rodzinne i partnerskie rozwijają się na zasadzie przewidywalności. Musimy być w stanie przewidzieć, jak inni reagują, a gdy ludzie działają na skrajnych emocjach, lub nie mogą regulować swoich emocji, związki stają się trudne. Nie tylko nieprzewidywalność sprawia, że związki stają się trudne. Każdy, kto żył z ciągle rozzłoszczoną, niespokojną lub smutną osobą, będzie wiedział, że związki działają na chwiejnej podstawie. Zdolność doprowadzenia do równowagi w twoim życiu emocjonalnym niezmiennie prowadzi do bardziej pozytywnych związków.
  • Zdrowie fizyczne i psychiczne: Jeśli gniew jest twoim stałym towarzyszem, to trudno jest pozostać zdrowym. Ma to wpływ na Twoje ciśnienie krwi; Twój stan psychiczny jest negatywny, a Twoje samopoczucie będzie słabe. Po prostu, stan twoich emocji ma wpływ na twoje całkowite zdrowie. Ale to właśnie w dziedzinie zarządzania stanem lękowym inteligencja emocjonalna jest kluczowa. Dziecko musi być w stanie rozpoznać swoje nastroje, zanim spróbuje sobie z nimi poradzić, uregulować je lub zmienić.
  • Ogólna skuteczność: Jestem zdumiony, jak bardzo jestem bardziej produktywny, gdy zwracam uwagę na swój stan emocjonalny. Na przykład, jako prezenter z zadowoleniem przyjmuję napięcie nerwowe, które odczuwam przed rozmową. Jeśli go nie ma, to wiem, że nie dam z siebie wszystkiego. Gotowość emocjonalna odnosi się do dzieci i nastolatków. Zanim wykonają jakiekolwiek zadanie - czy to w szkole, czy w sporcie, czy też w sztuce - umiejętność radzenia sobie z nastrojami, nerwami, a nawet entuzjazmem zwiększy ich ogólną skuteczność.
  • Inteligencja emocjonalna jest korzystna dla dzieci na tak wiele sposobów, jednak u dzieci i młodzieży rozwijamy ją powoli. Podejrzewam, że większość rodziców intuicyjnie wie, że inteligencja emocjonalna jest korzystna, ale nie są pewni, jak ją wprowadzić do swojego wychowania.

Zacznij od dostrojenia się do własnego życia emocjonalnego i stopniowo zwróć uwagę na życie swoich dzieci. Będziesz zaskoczony, jak nawet ten mały krok będzie miał ogromny wpływ na ciebie, twoje rodzicielstwo i ogólne szczęście i dobrobyt twoich dzieci.