Plecaki dla dzieci z klas 1-3: na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Właściwy wybór plecaka dla uczniów pierwszych klas, to nie tylko kwestia wygody ale też zdrowia ucznia.

Lekki plecak dla pierwszoklasisty

Przede wszystkim pusty plecak powinien być wygodny i lekki. Podczas noszenia powinien ściśle przylegać do pleców, aby ładunek był równomiernie rozłożony. Jeśli plecak nie styka się z górną częścią pleców, to źle wpłynie na kręgosłup dziecka. Szelki plecaka muszą być starannie wyregulowane, aby plecak kończył się ściśle w dolnej części pleców, a nie w okolicy miednicy. Wyjaśnij dziecku, że konieczne jest noszenie plecaka na dwóch ramionach. Pod ciężarem plecaka dziecko zacznie pochylać się do przodu, co następnie doprowadzi do bólu pleców.

Nie próbuj zwiększać plecaka lub tornistra. Jeśli będzie za duży, będzie niewygodny ze względu na przesunięty środek ciężkości. Dlatego najlepiej wybrać plecak z dzieckiem, aby móc go przymierzyć. Nie kupuj tornistra, jeśli tył głowy dziecka opiera się o jego górną część, a dolna znajduje się poniżej linii lędźwiowej. Do szkoły podstawowej lepiej wybrać możliwie najlżejszą torbę o sztywnym korpusie. Od razu naucz dziecko, aby zabierało ze sobą tylko najpotrzebniejsze rzeczy, aby plecak nie był wypełniony zbędnymi podręcznikami i zabawkami, które dodają wagi. Plecaki szkolne do klasy 1-3 nie powinny ważyć więcej niż 700 gram.

Plecak dla pierwszoklasisty powinien mieć oparcie ortopedyczne, to pierwsza zasada przy wyborze plecaka dla pierwszoklasisty. Przyjrzyj się bliżej tkaninie z tyłu plecaka, czy wystaje jakaś pianka. To pierwsza oznaka tandety. Pamiętaj, aby poprosić sprzedawców przyborów o certyfikat. Najlepsze marki, producenci plecaków, oferują certyfikaty potwierdzające zgodność z normami UE. Plecak powinien mieć budowę ortopedyczną. Optymalnie dobrany plecak to podstawa zdrowej sylwetki, a to wpływa bezpośrednio na prawidłowy i zdrowy rozwój narządów wewnętrznych młodego ucznia. W końcu dzieci w tym wieku nadal mają nieuformowaną postawę. Waga wypełnionego plecaka nie powinna przekraczać 10% wagi dziecka. Wielokrotne przekroczenie normy źle wpłynie na kręgosłup ucznia, może wręcz prowadzić do pojawiania się łagodnych zawrotów głowy.

Rozmiar szkolnego plecaka to jeden z podstawowych czynników wyboru. Wielu rodziców popełnia poważny błąd i kupuje plecak na wzrost. Plecak w niewłaściwym rozmiarze jest wręcz niebezpieczny dla zdrowia młodego człowieka. Jeśli plecak jest duży dla dziecka, ładunek będzie nierównomiernie rozłożony.

  • - rozmiar plecaka XXS odpowiada wzrostowi dziecka do 100 cm;
  • - wzrost 100-15 cm - rozmiar XS;
  • - 115-130 cm - rozmiar S;
  • - 130 - 145 cm M;
  • - 145-175cm L;

Jeśli wzrost  ucznia wynosi 175 cm czy nawet więcej, to musisz wybrać plecak w rozmiarze XL.

Jeśli chodzi o objętość tornistra, jest to choć rzadziej zwracamy uwagę na ten czynnik, nie jest on mniej ważny. Dla pierwszoklasisty wystarczy zakup plecaka o wyporności 11-16 litrów.

dziewczynka stojąca obok plecaka

Plecak szkolny na więcej niż jeden sezon?

W ofercie sklepu NOŚ TO gdzie można znaleźć plecaki szkolne do klas 1-3 są plecaki wyposażone są w specjalny zamek, który pozwala przypiąć szelki do klatki piersiowej. Jego obecność nie jest konieczna i nie wszystkim dzieciom wygodnie jest zapiąć plecak w ten sposób. Poproś dziecko, aby przymierzyło plecak i przymocowało go do klatki piersiowej. Pożądane jest, aby w wewnętrznej przestrzeni plecaka znajdowało się kilka przegródek. Wtedy będzie można osobno umieścić książki, zeszyty, zdejmowane buty, jedzenie itp. Kieszenie zewnętrzne również pomogą uporządkować przestrzeń.

Materiał plecaków szkolnych powinien być wodoodporny, lekki i wytrzymały, a także odporny na wpływy zewnętrzne i ścieranie. Lepiej, jeśli tornister jest wykończony materiałem niebrudzącym, ponieważ dzieci często rzucają plecakami na podłogę.

Oprócz samego plecaka czasami w zestawie znajdują się inne akcesoria. Może to być wewnętrzny piórnik na ołówki i długopisy, torba na zmianę butów, tuba (uchwyt na kartki szkolne i rysunki). Dodatkowe akcesoria sprawią, że szkolny plecak będzie bardziej funkcjonalny.

Szwy plecaka powinny być dobrze zszyte i zabezpieczone. Wskazane jest, aby każdy zamek miał dwa suwaki, na wypadek, gdyby dziecko przypadkowo zerwało jeden z nich. Punkty mocowania pasków do plecaka również powinny być dobrze zszyte, a same paski powinny być wyregulowane na wysokość.